Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach

O instytucji

Dom Pomocy Społecznej w Tomczycach został utworzony 1 kwietnia 1985 r. początkowo jako ,,Dom Rencisty Weterana Walki i Pracy". W kolejnych latach kilkakrotnie zmieniano nazwę a obecnie Dom przeznaczony jest dla osób w podeszłym wieku oraz osób przewlekle somatycznie chorych.

Na obrzeżach rezerwatu przyrody we wsi Tomczyce znajduje się zespół pałacowo - parkowy obejmujący obszar o powierzchni 3 hektarów, kiedyś stanowiący własność rodziny Fredro-Bonieckich. W skład tego zespołu wchodzi pałac wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu późno-klasycystycznym, spichlerz piętrowy, murowany z cegły z XIX wieku oraz resztki parku założonego również w tym okresie. Ostatni właściciel tych dóbr zginął w obozie koncentracyjnym. Po wojnie mieściła się tu Spółdzielnia Produkcyjna, a po jej rozwiązaniu pałac zamieszkiwali pracownicy spółdzielni. Nieremontowany, dewastowany pałac popadł w ruinę. W 1975 roku na terenie parku rozpoczęto budowę nowego trójkondygnacyjnego budynku przeznaczonego na ośrodek wypoczynkowy Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Przy tej okazji częściowo odrestaurowano pałac. Niedokończoną budowę wraz z zespołem pałacowo-parkowym w 1984 roku przekazano Wydziałowi Zdrowia i Opieki Społecznej w Radomiu, z przeznaczeniem na dom pomocy społecznej. W 1985 roku ukończono prace budowlane i 3 listopada 1985 roku zostali przyjęci pierwsi mieszkańcy.

 

Dom dysponuje 90 miejscami. Budynek mieszkalny Domu Pomocy Społecznej posiada 44 pokoje (wszystkie z balkonami), z czego 29 to pokoje 2-osobowe z węzłem sanitarnym i przedpokojem oraz 15 pokoi - 3 osobowych z węzłem sanitarnym i przedpokojem.
Obok pokoi mieszkalnych w budynku znajdują się: pokój dziennego pobytu, pokój terapii zajęciowej, świetlica, kaplica, gabinet lekarski, dyżurka pielęgniarek, dwie sale rehabilitacyjne, biblioteka, gabinet fryzjerski, kuchenka do użytku mieszkańców, kuchenka rozdzielcza. Administracja i dyrekcja zajmuje pomieszczenia w wydzielonej części korytarza.
Każda z trzech kondygnacji budynku pomalowana jest w trzech różnych kolorach i ma odmienny wystrój. Ułatwia to mieszkańcom posiadającym ograniczona przestrzenną orientację w dotarciu do wybranego miejsca. Pokoje oznaczone są numerami lub za zgodą mieszkańca - tabliczką z nazwiskiem.
   Na korytarzach znajduje się wykładzina antypoślizgowa i przeciwpalna oraz poręcze, które ułatwiają poruszanie się osobom o ograniczonej sprawności. W budynku znajduje się instalacja przyzywowa połączona z dyżurką pielęgniarek, instalacja przeciwpożarowa i radiowęzeł. Budynek posiada windę, z której najczęściej korzystają mieszkańcy na wózkach inwalidzkich.

 

Całość obiektu składa się z :

- budynku dla mieszkańców

- zabytkowego pałacu

- zabytkowego budynku stołówki

- pralni

- dozorcówki

 

 

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny